Praha 6 má nové partnerské město: Bayreuth

Praha 6 získala nového partnera. Je jím bavorské město Bayreuth, které se nachází v německém správním obvodu Oberfranken, několik desítek kilometrů od západní části našich hranic. Dohodu o přátelské spolupráci podepsali v říjnu starosta Bayreuthu Michael Hohl a starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Starosta Hohl k podpisu memoranda na bayreuthské radnici řekl: „Naše smlouva je orientována na budoucnost a má posílit přátelskou a mírovou vzájemnost.“ Předtím zmínil komplikovanou minulost mezi oběma zeměmi. Starosta Tomáš Chalupa vzpomenul různé historické paralely mezi Bayreuthem a Prahou.

Roku 1340 byl Bayreuth dobit českými husitskými vojsky. Roku 1620 přispělo bayreuthské vojsko v bitvě na Bílé hoře k porážce českých stavů. Společné memorandum podle něj patří k usmíření mezi oběma zeměmi. Po podpisu a zápisu do Zlaté knihy pak rozšířili oba starostové vztyčené vlajky o vlajku naší městské části.

Partnerství mezi oběma městy by mělo být přínosné mimo jiné pro výměnné jazykové kurzy školáků ze základních škol, což potvrdili oba starostové. „Setkávání mladých na obou stranách by měla být ústředním bodem navazování kontaktů,“ řekl Chalupa. Na výměnné jazykové kurzy by radnice ráda v letošním školním roce poslala do různých partnerských měst na 500 školáků. Všem školákům s bydlištěm v Praze 6 je pak připravena zaplatit náklady na dopravu.