Letos se opravuje škola na Dlouhém lánu

Základní škola na Dlouhém lánu byla jednou z posledních v Praze 6, která ještě neprošla generální opravou. Děti i učitelé se dočkali tyto prázdniny. Rekonstrukci budovy zahájila městská část na konci června. „Staveniště jsme předali odpoledne v den vysvědčení,“ řekla ředitelka školy Anna Jelínková.

Již koncem školního roku museli učitelé sestěhovat vybavení školy do školních tělocvičen. V budově z padesátých let nezůstane nic na svém místě. „Budou se vyměňovat okna, dveře, elektroinstalace, podlahy i obklady,“ vyjmenovává práce vedoucí technicko-investičního odboru radnice Olga Volková. „Vymění se také sociální zařízení, budova dostane zateplení a novou fasádu,“ popisuje.

Oprava se týká nejen hlavní budovy školy, ale i vedlejší budovy školní družiny. Rekonstrukcí projde hřiště u školní jídelny. „Kuchyně se jako jediná opravovat nebude, opravila se již před pár lety a splňuje všechny normy,“ vysvětluje Olga Volková s tím, že zbytek budovy žádnou větší opravu nezažil od padesátých let, co stojí.  

Za rekonstrukci, kterou provede firma Konstruktiva Branko, zaplatí městská část 65 milionů korun. Pěti miliony korun přispěje pražský magistrát.  Práce by měly být dokončeny na konci roku.

Zahájí později

Tři sta dětí se do školních lavic vrátí 15. září. „Je to o dva týdny později než začíná normální školní rok,“ uvedla ředitelka Anna Jelínková. „Rodiče využili naši nabídku a čtyřicet dětí pojede na začátku září na školu v přírodě do Řecka, ostatní budou mít prodloužené prázdniny.“ Předpokládá, že podle plánů v září budou dokončeny všechny interiéry, během podzimu se opraví fasáda a dětské hřiště.

V letošním roce městská část zároveň podala žádost o grant Evropské Unie, za který by se mohl opravit přilehlý sportovní areál. Pokud by vše dobře dopadlo, evropské fondy by zaplatily projekt za 25 milionů korun. Hřiště by dostala nový povrch a mohla se využívat pro více sportů. Areál by se více otevřel veřejnosti. Pokud však Praha 6 peníze z Unie nezíská, hřiště budou opravena asi až za několik let. „Prioritami totiž zůstává rekonstrukce budov základních a mateřských škol,“ uvedla Volková. Příští rok čeká rekonstrukce poslední základní školu Interbrigády.