Praha 6 zazářila ve sběru zářivek

Třídění nefunkčích žárovek z běžného odpadu se u obyvatel Prahy 6 setkalo s pochopením.

Po čtvrt roce se na 31 sběrných místech na území městské části vybralo 97 kg zářivek. Většina partnerů pilotního projektu s názvem „zářivky do koše nepatří“ se proto rozhodla pokračovat k něm i v dalším roce.

Společný projekt radnice Prahy 6 a společnosti Ekolamp startoval vloni na podzim. V obvodu byla vytvořena sběrná místa na školách a v místních obchodech. „V Praze 6 se za čtvrt roku podařilo vybrat 97 kg zářivek, což je obdobné množství jako například za půl roku v Liberci, který má o polovinu více obyvatel,“ zhodnotila projekt Zuzana Křenková ze společnosti Ekolamp. Podle ní také s rostoucí informovaností lidí stoupá ochota odevzdávat k recyklaci i netypická zařízení, jako jsou zářivky. Pro příští rok zůstane v Praze 6 rozmístěno 22 sběrných míst.

Nefunkční zářivky nepatří do běžného komunálního odpadu, protože obsahují malé množství rtuti, která se při rozbití uvolňuje do okolí, a může poškodit nejen životní prostředí, ale i lidské zdraví.

Více informací o problematice recyklace zářivek a projektu v Praze 6 naleznete na www.ekolamp.cz nebo na webových stránkách Prahy 6.