Strahovský klášter představí pohádkové loutky

Výstavu České filmové loutky si budou moci prohlédnout malí i velcí náv štěvníci v románských sálech Strahovského kláštera až do 31. prosince. Na zájemce budou čekat Ferda Mravenec, Švejk, Robinson Crusoe, Pat a Mat, Krteček nebo Křemílek a Vochomůrka.

Snad žádný z oblíbených hrdinů českých loutkových a kreslených filmů 20. století nebude chybět. K vidění budou také figurka pana Taua, ponorka, v níž pluli hrdinové filmu Vynález zkázy, ne bo domeček kutilů Pata a Mata.

Tyto a další postavičky budou vystaveny ve stejných prostorách Strahovského kláštera, kde byla loni expozice princeznovských šatů „Jak se oblékají pohádky“. „Kromě přibližně tří set originálních loutek uvidí také dekorace a scény z nejslavnějších českých loutkových a kreslených filmů dnes už světoznámých autorů, jako je Jiří Trnka, Hermína Týrlová, Břetislav Pojar, Zdeněk Miler, Zdeněk Smetana a další,“ slíbila autorka a kurátorka výstavy Jana Sommerová.

„Rádi bychom všem návštěvníkům představili umění českých loutkářů z bez prostřední blízkosti. Sami si budou moci vyzkoušet, jak postavičku vyrobit a rozpohybovat. Ma lí i velcí návštěvníci se tak budou moci osobně zapojit do tvůrčích dílen, které budou součástí expozice,“ dodala kurátorka.

Výstava České filmové loutky vznikala ve spolupráci se společností Krátký film a Královskou kanonií premonstrátů. Otevřeno je denně od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin.