Žvýkačky balte do papíru, odpadky neházejte na zem

„Doma si žvýkačku ani odpadky na zem také neházíte. Po zdi si doma nečmáráte.“ To jsou jedny z motivů nové kampaně za lepší čistotu veřejných prostranství, kterou v červnu spustila radnice.

Snahou je motivovat samotné obyvatele Prahy 6 a vybídnout je k zodpovědnosti a většímu podílu na péči o společná prostranství. Program má příhodný název: Tady jsme doma.

Radnice se nyní snaží své ambice na čistotu naplnit výchovou a motivací lidí, zejména mládeže. „Málokdo si uvědomuje, jak nákladné je očištění chodníku od nalepené žvýkačky. Musíme použít speciální chemický a čistící program, u kterého údržba pouhého metru čtverečního chodníku stojí kolem 1500 korun. Pro údržbu větších oblastí se pak částky vyšplhají do milionů,“ vysvětluje Záruba. Radnice nyní nechala nainstalovat na několika místech vPraze 6 automaty na speciální papírky na likvidaci žvýkaček. „Jde mimochodem o světově velmi úspěšný český patent. Do papírků se žvýkačka zabalí a poté odhodí do koše. Automaty jsou vBille vulici Jugoslávských partyzánů, na poliklinice Pod Marjánkou nebo ve dvoraně budovy radnice,“ sdělil Záruba. Instalace jednoho zařízení přišla na dvacet tisíc korun.

Praha 6 nemálo peněz investuje také do nákupu kontejnerů nebo stojanů spytlíky na psí exkrementy. Lidé se tedy podle Záruby nemohou na absenci takových pomůcek vymlouvat.

www.tadyjsmedoma.cz

Radnice chce programem „Tady jsme doma“ zaujmout. Vprovozu jsou také samostatné internetové stránky www.tadyjsmedoma.cz. Na nich lidé naleznou mapu, na které si mohou najít seznamy dětských hřišť včetně vybavení, sportoviště pro seniory, vmapě si mohou nechat zobrazit parky, louky, kde se dají venčit psi, místa se stojany se sáčky na psí exkrementy nebo ná-doby na separovaný odpad, sběrné dvory i stojany na žvýkačkové papírky. Také zde naleznou všechny informace o celém projektu.

Po stránce péče o čistotu Praha 6 patří dlouhodobě mezi nejlepší pražské městské části. Podle místostarosty Záruby ale radnice investuje do údržby a úklidových programů nejvíce prostředků. „Praha 6 má velké plochy zeleně, kulturních, sportovních či odpočinkových míst. O všechna prostranství se snažíme pečovat a zachovávat je ve stavu, který umožňuje lidem jejich neomezenou návštěvu,“ říká. Už vloni vyčlenila radnice na péči o čistotu částku více než 100 milionů korun. Ta se každým rokem zvyšuje.