Pomozte v zimě ptactvu, na jaře se vám odvděčí

náhled souboruNa zimu sice odlétá mnoho našich ptačích druhů do teplých krajů, ale spousta jich u nás zůstává a mnohé druhy dokonce na zimu přilétají. Za nepříznivého počasí, zejména za velkých mrazů a sněhové pokrývky mohou mít problém sehnat potravu. V takovém případě můžete pomoci i vy.

„Nejlepším způsobem je přikrmování pomocí krmítka na stromě, podstavci či parapetu,“ říká David Zítek z Pražské zvířecí záchranky. „Na něj se pak může nasypat nejrůznější zrní, od lněného semínka, mák či proso, přes slunečnici a řepku. Možné je na něj umístit také lůj, nakrájené maso, mrkev nebo tvaroh,“ dodává. Velmi vhodné je na krmítko umístit také drcená jádra ořechů například lískového nebo vlašského, v přírodě předem můžeme nasbírat i plody břečťanu, hlohu, rakytníku a jeřabiny.

Nedostatkem potravy trpí ve velkých zimách všechny druhy ptáků, kteří u nás zůstávají. Větší trable s krutými mrazy však mají menší druhy pěvců, jako jsou sýkory či králíčci. „U těch snadno dojde ke spotřebování velkého množství energie, což má za následek jejich neschopnost letu,“ řekl.

Při nálezu takového vyčerpaného ptáčka je vždy nutné zavolat Pražskou zvířecí záchranku na čísle 774 155 185 a my už se o ptačího pacienta postaráme,“ doplňuje David Zítek.

Pražská zvířecí záchranka pomáhá divokým zvířatům již od roku 2009. Za tu dobu pomohla více než 2 000 zvířat. Stále se však potýká s finanční nejistotou a vítá případnou pomoc. Bližší informace dostanete na info@csop.cz a na telefonu 774 155 185.