Na WC do restaurace zdarma

náhled souboruNedostatek veřejných toalet v Praze 6 šestková radnice i letos řeší dohodou s provozovateli restaurací. 

Pokud kolemjdoucím umožní zdarma návštěvu toalety ve svém podniku, získají významnou slevu ze záboru za předzahrádku. Provozovny, kde si veřejnost může beze studu odskočit, jsou viditelně označeny samolepkou.
Lidé tak do nich mohou vstoupit bez obav, že je personál vykáže ven. Umožnit přístup na toaletu je jednou z podmínek, kterou je třeba splnit, aby cena za zábor předzahrádky klesla ze 100 Kč na pouhých 5 Kč za metr čtvereční a den. Pokud provozovatelé splní podmínky a dosáhnou na slevu od Prahy 6, zaplatí méně také za poplatek TSK, která komunikace spravuje pro hlavní město.
„Byl to jeden z důležitých bodů, které jsem si za začátku volebního období vymínil v koaliční smlouvě. Vypadá to jako maličkost, ale možnost odskočit si na toaletu by člověk někdy vyvážil zlatem. Pro provozovatele kaváren a restaurací je zase sleva, kterou za to obec poskytuje, skutečně významnou úlevou. Považuji to za vzájemně velmi výhodnou dohodu,“ říká Jan Lacina (STAN), který má v gesci správu majetku a hospodářskou politiku Prahy 6.
„Projekt nastartovaný před dvěma lety dobře funguje a nyní jej oživujeme po covidové pauze, kdy se do ulic a do restaurací vrací život. Doufám, že samolepek označujících podniky s WC free přístupem bude přibývat,“ říká místostarosta pro veřejný prostor Jakub Stárek (ODS).
Umístění předzahrádky, stejně jako žádost o slevu, vyřizuje odbor životního prostředí úřadu městské části. Tam také podnikatelé získají samolepku, kterou označí provozovnu s toaletou zdarma pro veřejnost.
„Už pár let prosazujeme myšlenku sdílení toalet v restauracích v Praze 6 namísto nákladných investic do mobilních Smart WC, kde výdaje za jedno použití přijdou městskou část na více než 300 korun, dříve to dokonce bývalo až 500 korun,“ doplňuje zastupitelka Eva Tichá (Piráti).