www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

201007.pdf
(formát PDF, velikost 3.7 MB)

Nový areál na Ladronce: více možností

Nejlepší školou na jazyky je Ema a Hanspaulka

Divadelní soutěž v angličtině překvapila kvalitou

Na „Emě“ mi bude vždycky záležet

Soutěž má dát novou tvář Ruzyni

Armádní stadion Juliska slaví 50 let

Semafor chystá operetu, upravil si ji po svém

Hudební škola Masarykové se usídlí definitivně ve Vokovicích

Běžci hledali kontroly ve Hvězdě i v Šárce

Florbalisté Tatranu darují krev, veřejnost se může připojit

Stolní tenisté z Kotlářky jsou mistry extraligy, zahrají si i Ligu mistrů

Dejvické hudební léto podpořil Ozzák Dejdar

Aritma překonala sama sebe

Světlo, rytmus a čas sjednotily činnost dětí od Boroviček

Radnice ocenila chytré žáky a ty, co pomáhají

ÚVN má spokojené pacienty a čeká na nového ředitele

Slovo starosty Tomáše Chalupy pro Šestku

Z Vypichu se razí první štola Markéta

Rada pronajala polikliniku Pod Marjánkou

Na radnici je možné vyřídit elektronický podpis

Vlaky opět nejedou z Dejvic do centra

Evropská bude mít bezpečný přechod, Libocká se uzavře

Škola zvládla evakuaci kvůli čpavku

Praha 6 postaví školku a dům pro seniory za peníze z pozemků

Obřadní síň Prahy 6 je v Pélleově vile

Park u Pernikářky má netradiční atrakce a fontánku

Přes léto se opravují školy, dokončí se Interbrigáda

Farmářské trhy i o prázdninách

Žvýkačky balte do papíru, odpadky neházejte na zem

Nejstaršímu občanovi Prahy 6 je 102 let

Divadelní soutěž v angličtině překvapila kvalitou

Slovutnou porotu a skvělé obecenstvo měl druhý ročník divadelní jazykové soutěže Open World, který se letos uskutečnil v sále hotelu Pyramida.

Žáci devátých tříd ze všech patnácti základních škol zPrahy 6 tu testovali svoje jazykové, ale také herecké schopnosti. Přísnými, byť vlídnými kritiky jim byli například novinář a zpěvák Ondřej Hejma, Magdalena Dietlová nebo Eliška Hašek-Coolidge, zvláštní asistentka pěti amerických prezidentů, která přijala pozvání do poroty již podruhé. Soutěž moderovala další členka poroty, modelka a česká vícemiss Eva Čerešňáková. A všichni se dobře bavili.

Soutěž Open world originálním způsobem testuje znalost angličtiny u žáků formou divadelních scének v délce 6 – 8 minut. Letošní téma soutěže vycházelo z francouzského přísloví „Cestování zmenšuje svět a zvětšuje domov“. Stématem si nejlépe poradili žáci ze ZŠ Pod Marjánkou, kteří získali hlavní cenu poroty. A neomezili se jen na angličtinu. „Jejich projev byl jazykově nejhutnější a zpohledu angličtiny nejlépe zvládnutý,“ ocenil za porotu vítěze radní pro školství Ondřej Balatka. Zvláštní ocenění poroty získaly školy E. Destinnové, Petřiny-jih a ZŠ Bílá. „Scénka dětí zEmy Destinnové vrežii učitelky Kočandrlové byla dramaticky nejhodnotnější, děti si to užívaly a hlavně dívky byly skvělé herečky,“ podotýká radní stím, že tato škola získala i Cenu diváků.

Vsoutěži ale nejde o to suplovat jazykovou olympiádu a zkoušet děti z gramatiky, ale přivést je k používání angličtiny. To oceňují i další porotci. „Je vidět, že pro některé už je cizí jazyk úplně přirozený a neuvěřitelné je, jak vněm dokáží hrát divadlo,“ ocenila Magdalena Dietlová. Divadelní úrovní byl překvapen i Ondřej Hejma: „Některé výkony byly téměř profesionální. To, že dnes děti vdevátých třídách umí anglicky, to už není žádné překvapení.“ Elišku Haškovou Coolidge nadchlo, jak velký udělaly děti pokrok proti loňskému prvnímu ročníku: „Jsou spontánnější. Určitě je to pro ně motivace pro další učení,“ říká.


Studium, pak divadlo

Jazyková soutěž Open World je jednou ze součástí grantového programu Prahy 6 Otevřený svět, který má podpořit výuku cizích jazyků, zejména angličtiny, na školách. To je ostatně smyslem celého grantového programu, který se rozjel v předloňském roce také díky finanční podpoře Letiště Praha. „Divadelní přehlídka navazuje na pobyty dětí vzahraničí, kde by měly zužitkovat své zkušenosti zvýjezdů,“ říká starosta Tomáš Chalupa, který byl iniciátorem celého programu. Kompenzací za to, že obyvatele z Prahy 6 omezuje provoz v Ruzyni, letiště významně přispívá na dopravu na výměnné jazykové pobyty dětí základních škol v zahraničí. Za poslední rok vyjelo na jazykové kurzy do ciziny téměř 800 dětí a městská část předpokládá, že se počet bude stále zvyšovat.


Školy oceněné v jazykové soutěži Open World získaly od městské části poukázku v hodnotě 10 tisíc korun na nákup pomůcek pro výuku jazyků. Děti dostaly pamětní diplomy a česko-anglické slovníky.


Hvězdná porota se podle svých slov u některých scének výborně bavila, stejně jako spolužáci soutěžících v zaplněném sále hotelu Pyramida.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz