Všímavý soused dopadl muže, který okrádal důchodce

Průměrně jednou denně řeší policie případ, kdy jsou důchodci okradeni o své úspory. Z důvěřivých starých lidí dokáží podvodníci lstí vylákat desetitisíce korun. Šance na jejich chycení bývají malé. Na jednoho z nich však spadla klec ­ díky všímavosti a pohotovosti pana Richarda Denka z Bubenečské ulice. Jeho osobní statečnost ocenil i starosta Tomáš Chalupa.

 

Všímavý soused dopadl muže, který okrádal důchodce.

 

Richard Denk si nemyslí, že by byl nějakým hrdinou. Přesto jeho pohotová reakce pomohla k dopadení podvodníků, kteří postupně dokázali ze starých lidí vylákat přes půl milionu korun. V Bubenečské ulici série jejich podvodů skončila.

Podvodník chtěl peníze

Pan Denk je sousedem jednaosmdesátileté paní profesorky. Jedno dopoledne zaslechl přes zeď podivný hovor. Zpozorněl, když zaslechl starou paní, jak říká: běžte pryč, já vás neznám. "Stěny v domě jsou velmi tenké, teď mohu říci naštěstí," říká pan Denk, který hlasům nejprve nevěnoval pozornost. "Potom sousedka úzkostným hlasem opakovala, ať jdou pryč, že jim žádné peníze nedá. To byl pro mě impulz, že se něco děje," vypráví. Když zazvonil u jejích dveří, otevřela mu cizí žena a dítě, za nimi stál muž v obleku a mluvil německy. To, že jde o jednatřicetiletého Slováka Vincenta Makulu, který již předtím okradl čtyři staré lidi o více než půl milionu korun, v tu chvíli Denk nemohl tušit. Stará paní zaprosila o pomoc. "Řekl jsem mu, ať jde ven, že mě zajímá, co tam dělají," líčí Denk. Muž se snažil okamžitě ujet výtahem, ale Denk byl po schodech rychlejší a dole si na něj počkal. Začali se strkat, muž se snažil dostat z domu. "Všechno se seběhlo rychle, ani jsem neuvažoval, jestli dělám něco správného. Až dole jsem měl trochu strach, jestli třeba nemá zbraň," přemýšlí urostlý čtyřicetiletý muž. Chtěl ale Makulu za každou cenu zastavit. Křikl na souseda v přízemí, společně podvodníka povalili na zem a prosili kolemjdoucí, aby přivolali policii. Kolem jeli také městští strážníci, během dvou minut byl podvodník v poutech.

Vydával se za ředitele

Podle vyšetřování policie používal Makula k oklamání lidí a získání peněz jednoduchý trik: "Jsem ředitel rakouské pobočky firmy Siemens. V Česku mi havaroval kamión, šofér je na operačním stole, potřebuji české peníze a mám jen americké dolary." Tímto způsobem oslovil na ulici i důchodkyni z Bubenečské ulice, které se vnutil až do bytu a pokusil se z ní vymámit peníze. To mu překazila duchapřítomnost pana Denka.

Případ, který se odehrál na jaře, už má svůj šťastný konec. Podvodník Makula si odsedí tři roky nepodmíněně ve věznici s ostrahou a z Čech je vyhoštěn na dobu neurčitou. Nyní je ve výkonu trestu. Škodu okradeným uhradil, u jednoho z důchodců to bylo 400 tisíc korun.

Volejte policii

Podle ředitele policie pro Prahu I. Jiřího Sellnera jsou staří lidé pro podvodníky snadným terčem. "Jsou důvěřiví a snaží se pomoci lidem, kteří předstírají, že jsou v tísni," říká Sellner. Někdy se nechají zlákat nabídkou na výhru v různých loteriích, chtějí přilepšit vnoučatům, dětem. "Momentálně se snažíme dopadnout dvě ženy, které chodí po domech a vydávají se za pracovnice čokoládoven Orion," varuje Sellner.

Podvodníci používají rafinované triky. "Vydávají se za pracovníky vodáren, tepláren, charity, za cizince. Obvykle chtějí rozměnit peníze nebo tvrdí, že mají pouze cizí měnu. Důležité je takové lidi nepustit do bytu a okamžitě se obrátit k někomu o pomoc.

 

Osobní statečnost Richarda Denka ocenil starosta Tomáš Chalupa. Předal mu děkovný list a jako bubenčskému občanovi také dárek, Knihu o Bubenči. Denk se vyznamenal tím, že pohotovým jednáním zastavil sérii podvodů, při kterých byli okrádáni důchodci.