Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Pro občany ›› Zapojte se ›› Nápad pro Šestku ›› Nápad pro Šestku II. (rok 2018) ›› Třešňový sad nad Juliskou ›› detail/podstránka

Revitalizace třešňového sadu nad Juliskou

Popis nápadu: 

Současný stav

V současnosti se v dané lokalitě nachází nepřívětivý zašlý sad porostlý náletovými stromy a keři. Na místě neroste tráva, poslední zbývající staré třešně postupně odumírají. Na místo jsou občas vynášeny odpadky. Přestože se jedná o velmi klidnou část Prahy 6 považovanou za naprosto bezpečnou, realita je bohužel taková, že na tomto místě v posledních letech došlo ke dvěma znásilněním. Pěšina je frekventovaná, nejčastěji je využívána pejskaři a místními obyvateli pro běžný přechod ze zastávky autobusu Juliska. Neupravená zeleň je pro chodce nepřístupná, oddělená zábradlím a tento prostor tak zůstává naprosto nevyužitý, v horším případě pak zneužívaný k protiprávnímu jednání.

Zamýšlený stav

Tento prostor by měl po revitalizaci sloužit jako místo k příjemné procházce a posezení s výhledem na velkou část Prahy včetně Pražského hradu. Toto místo by bylo hojně využíváno nejen k posezení na lavičkách, ale také na obnoveném lučním porostu, který do sadu přirozeně patří. Mírně skloněný svah je pro tento typ zeleně ideální (viz. Riegerovy sady či Petřínské sady). Jihovýchodní orientace svahu také významně přispívá k příhodnosti pro toto využití.

V neposlední řadě by se obnovením takřka zaniklého třešňového sadu navázalo na mnohaletou tradici. Ačkoliv nejsou k dispozici žádné písemné doklady, pravděpodobně tento sad vznikl mezi 50. a 60. lety 20. století. Sady vznikaly tenkrát ještě na okrajích Prahy za účelem zásobování Pražanů ovocem. Z pamětí usedlíků a ze současného stavu je patrné, že sad byl založen jako sad lučního typu s vysokokmennými třešněmi. Přesně takový stav, tedy luční sad s vysokokmennými třešněmi je zamýšlený stav tohoto projektu. V rámci revitalizace sadu by bylo nutné zajistit jeho napojení na pěší komunikaci Na Fišerce. Bylo by tedy vhodné v sadu vybudovat pěšinu, která by plnila funkci tohoto napojení a zároveň by se vinula celým sadem. Kolem pěšiny pak zamýšlený stav zahrnuje několik laviček a odpadkových košů.

Praha 6 by se díky revitalizaci mohla chlubit svým vlastním malým třešňovým sadem a obyvatelé Prahy 6 by na prvního Máje konečně nemuseli až na vzdálený Petřín.

Odůvodnění

Zpřístupnění a revitalizaci tohoto místa by přivítali všichni tamní obyvatelé využívající pěšinu Na Fišerce, pro které by byla velkým přínosem i zvýšená bezpečnost dané lokality. Dále by prostor využívali žáci dvou blízkých škol, pro které by sad mohl sloužit jako příjemné místo pro strávení přestávek či času po vyučování. Místo by bylo využíváno i pejskaři, kteří danou lokalitu k venčení hojně používají.

• využití perspektivního v současnosti neudržovaného prostoru

• vylepšení biodiverzity (obnovení lučního porostu)

• přispění k vyřešení problému s protiprávní činností v dané lokalitě

• využití místa žáky blízkých škol

• zlepšení kvality života obyvatel

• obnovení tradice lučního sadu

AKTUÁLNĚ 

 © 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/tresnovy-sadu-nad-juliskou ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz