Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Čestní občané ›› Rok 2017 ›› generálporučík Jaroslav Klemeš ›› detail/podstránka

generálporučík Jaroslav Klemeš

příslušník československého zahraničního odboje za druhé světové války a příslušník paradesantního výsadku Platinum - Pewter

náhled souboru  * 31. 1. 1922, Čadca, Slovensko – † 7. 8. 2017, Praha

Zdroj: archiv VHÚ

 

Už ve svých 18 letech odešel Jaroslav Klemeš do exilu. Stalo se tak v roce 1940 po obsazení Československa nacisty. Dostal se až do Francie, kde byl ještě v témže roce zařazen do spojovací čety v československém zahraničním vojsku. V jeho řadách se zúčastnil bojů o Francii. Po její okupaci se přesunul do Anglie a později už coby svobodník prošel výcvikem u paradesantních jednotek ve Skotsku zakončený seskokem. Zároveň se stal členem skupiny Platinum, později spojené se skupinou Pewter. Právě v rámci Operace Platinum-Pewter byl v únoru 1945 vysazen poblíž Nasavrk. Zpočátku se účastnil odboje na Českomoravské vrchovině, v závěru války se přesunul do Prahy, kde až do osvobození působil jako radiotelegrafista a udržoval spojení s Londýnem a vládou v Košicích.

Po válce například působil u 2. pěšího pluku v Litoměřicích, v prosinci 1950 byl ale propuštěn z činné služby a krátce nato zatčen. Režim ho odsoudil ke dvěma letům odnětí svobody nepodmíněně za neoznámení trestného činu zrady. Navíc byl degradován a byla mu odňata udělená vyznamenání.

Po propuštění pracoval jako skladník či závozník, později jako řidič ČSAD v Ústí nad Labem. Krátce byl také veden jako spolupracovník StB, v roce 1968 byl ale rehabilitován a byla mu vrácena hodnost i vyznamenání. Je například držitelem Československého válečného kříže 1939, Medaile za hrdinství či Řádu Bílého lva vojenské skupiny I. třídy.

 © 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/klemes ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz