Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Čestní občané ›› Rok 2015 ›› Jiří Hanzelka ›› detail/podstránka

Jiří Hanzelka

československý cestovatel a publicista

náhled souboru  * 24. 12. 1920, Štramberk – † 15. 2. 2003, Praha

Zdroj: archiv České televize

 

Už jako dítě cestoval – když se rodina stěhovala ze Štramberka do Bratislavy a poté do Prahy. Po maturitě Jiří Hanzelka nastoupil na Vysokou školu obchodní v Praze, za protektorátu ale byl donucen pracovat jako zemědělský dělník. Studia dokončil po válce, už během nich se ovšem seznámil se spolužákem Miroslavem Zikmundem. A bylo to setkání osudové. Spolu se totiž rozhodli podniknout cestu kolem světa, a během studií se na to pilně připravovali – překreslovali si i mapy, učili se cizí jazyky, plánovali trasu.

Po válce oba nastoupili do kopřivnické TATRY a roku 1947 se jejich sen stal skutečností. V podnikem zapůjčeném automobilu Tatra T 87 projeli během tří let Afriku a Jižní Ameriku. Jejich druhá cesta se pak uskutečnila v letech 1959–1964 a zahrnovala asijské země (včetně bývalého Sovětského svazu) a Oceánii. Několik dní strávili také na pusté, mrazivé Sibiři. Tak vznikla jejich "Zvláštní zpráva č. 4", která jim přivodila první politické potíže a putovala ihned do trezoru. Hanzelkův osud zpečetil rok 1968, kdy se postavil proti sovětské okupaci, účastnil se aktivně protestních akcí na podporu Pražského jara a stal se jednou ze známých postav tohoto protestu. Proto mu bylo v roce 1969 znemožněno dále publikovat a účastnit se veřejného života.

Pozdějším podpisem Charty 77 si ještě přitížil a jeho jediným zaměstnáním byl průklest stromů u pražského podniku Sady, lesy, zahradnictví. Ze zdravotních důvodů se časem odstěhoval z Prahy do jižních Čech a na veřejnosti se objevil až po roce 1989. To už byl ale nemocný a cestovat nemohl.

 

toto je poslední strana


© 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/hanzelka ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz