Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Radnice ›› Oblasti působnosti ›› Bezpečnost ›› Policie ČR ›› Strážníci trochu jinak ›› Zuzana Kubáčová ›› detail/podstránka

Zuzana Kubáčová: Do škodovek jsem se zbláznila

náhled souboru

Obvodní ředitelství Městské policie Praha 6 a kancelář zdejšího analytika, kterým, ač je to méně obvyklé vzhledem k převaze mužů na tomto postu, je půvabná žena Zuzana Kubáčová. Zuzka v letošním roce oslaví své osmatřicáté narozeniny, pochází z Nového Strašecí (okres Rakovník), a již ve svých čtyřech letech zcela propadla fenoménu zvanému automobil. Jak sama říká, do světa panenek nikdy nevstoupila. Na půdě sběratelství modelů aut se pohybuje šestým rokem. 

Co bylo tím prvním impulsem?

"V roce 2000 jsem si zakoupila svůj druhý vůz Škoda 130 Rapid r. v. 1986, ve kterém brázdím ulice denně. Je to můj mazel. Těchto vozů je málo, jsou to veteráni. A právě tohle auto mě postrčilo k tomu, abych najela na dráhu sběratelů modelů autíček. Skutečné veterány bych do obýváku jen těžko vměstnala, o penězích nemluvě (smích)."

Tedy se sběratelství věnujete 14 let?

"Ne, to ne. Před těmi roky to byl jen první podnět, myšlenka, s kterou jsem si hrála, až později přišlo skutečné sběratelství, kterému se věnuji šestým rokem."

Je náročné pěstovat takového koníčka? Myslím nejen po finanční stránce.

"Tak náročné… Hm. Každý do něčeho investujeme…čas, peníze. Já jsem se rozhodla investovat do modelů. A když jste pro něco rozhodnutí, zapálení, pak není nic náročné a obtížné. Pochopitelně je mnoho typů autíček a každý má svůj záběr. Není možné pojmout vše. Já jsem se zbláznila do škodovek."

To tedy znamená, že sbíráte pouze modely škodovek?

"Ano."

Kolik modelů máte?

"V současné době něco přes 200 modelů. Převládá Škoda 120 / 130 v různých typech LR, LR / H, doprovodné vozy a jiné, tedy řada osobních automobilů z let 1976 - 1989 a Škoda 130 Rapid. Jenom „stodvacítek“ a Rapidů mám celkem 130 kusů. Nicméně mám i skvosty jako Tatra 613, Citroën DS22 a VW Brouk."

Mají svá místa?

"Zatím jsou všude možně. Mezi hrnky, různě po poličkách. Vitrínu pro ně budu v brzké době pořizovat." 

Podle čeho se pohybuje cena modelů?

"To záleží na mnoha faktorech. Kolik kusů bylo vyrobeno, od jakého výrobce je daný model, jak velké jsou, zda se jedná o tzv. RC – modely, což jsou modely na dálkové ovládání, a tak vůbec. Lze však říci, že čím menší, tím dražší."

Jakým způsobem zjišťujete, jaké další a nové modely autíček jsou. Odebíráte nějaký modelářský časopis?

"Kdepak. Vše přes internet. Na Facebooku jsem ve skupině sběratelů, kde si vyměňujeme různé poznatky k daným typům autíček. Občas tam někdo vloží inzerát, že prodá ten a ten model, a pak hodně na Aukru. Nejčastěji využívám ke koupi eBay."

Vyměňujete svá autíčka s jinými sběrateli?

"Ne. Rozhodně nejsem tím sběratelem, který by měnil. Jednoduše proto, že jsem „zamilovaná“ do svých modelů a jakákoli Škodověnka, která ke mně „přijde“, u mě zůstává."

Z jakých míst máte své modely?

"Z různých. Za nejvzdálenější mohu nyní uvést Spojené státy americké. A pak vskutku různě: Francie, Španělsko, Velká Británie, Německo. Právě nyní čekám na model z Číny."

Jak se k vašemu hobby staví váš partner?

"Partner? Statečně to snáší. Ale zrovna včera, když jsem se mu chlubila, že mi do sbírky přibude dalších deset kousků, tak mi řekl, ať už neblázním. Jenže… to prostě nejde (smích)."

Je nějaký model, po kterém silně toužíte?

"Řekla bych „toužila“, protože už ho skoro mám. Jedná se pochopitelně o Škodu 130 Rapid na dálkové ovládání. Od jednoho modeláře jsem ji za přijatelnou cenu koupila, ale bylo na ní potřeba ještě spousta práce. Nyní ji mám u svého kamaráda modeláře, který na ní pracuje. Ale až bude, bude to nádhera, bude to báječné a bude se mnou jezdit na srazy veteránů, kam jezdím se svým „Bobíškem“ (Zuzčino osobní auto, pozn. autora)."

Vaše modely, které jste přinesla, jsou čistě kovové. Znamená to, že všechny vaše modely jsou z kovu. Žádný jste nelepila?

"Ano. Papírové ani plastové modely mě neoslovily."

Od jakých výrobců máte své modely autíček Škody 120 a vašeho mazla – Škody 130 Rapid?

"Jejich dost: Rozkvet, Matchbox, Igra, Směr, VV model, Kaden, Ites, Abrex, IXO, Altaya. Vlastně mohu říct, že od všech, co vyrábějí či kdy vyráběli modely Škody."

Poslední otázka, Zuzko, vzhledem k tomu, že spolu rozhovor děláme na začátku nového roku. Nějaké předsevzetí pro rok 2015, dala jste si?

"Nedávám si předsevzetí, protože vím, že bych je stejně nedodržela (smích)."

 

Děkuji za rozhovor.

                                                                                                                                 Z. G.

náhled souboru© 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/zuzana_kubacova ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz