Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Čestní občané ›› Rok 2017 ›› Miloň Čepelka ›› detail/podstránka

Miloň Čepelka

český básník, prozaik, textař, herec, scenárista, moderátor a cimrmanolog

náhled souboru  * 23. 8. 1936, Pohoří u Opočna

Zdroj: archiv M. Čepelky

 

Absolvent Vysoké školy pedagogické Miloň Čepelka svou kariéru zahájil v roce 1961, kdy nastoupil jako redaktor do Československého rozhlasu. O 6 let později spoluzakládal Divadlo Járy Cimrmana. Ve výhradně pánském souboru mimo jiné ztvárňuje ženské role, například ve hrách Posel z Liptákova nebo Švestka. S Ladislavem Smoljakem a Zdeňkem Svěrákem se znali ještě z dřívějška. Sešli se jako studenti tehdejší Vysoké školy pedagogické, kde společně přispívali do školního časopisu Hříbě, který vydávali. Se Zdeňkem Svěrákem se pak potkali ještě v armádní redakci Československého rozhlasu, kde také v pořadu „Nealkoholická vinárna U Pavouka“ padlo poprvé jméno geniálního vynálezce Járy Cimrmana.

Na začátku normalizace, v roce 1969, aby předešel vyhazovu, Čepelka dobrovolně opustil rozhlas a odešel takzvaně na „volnou nohu“. Je autorem několika televizních a rozhlasových her, pohádek, písňových textů, zábavných a literárních pořadů, několika básnických sbírek, tří novel a jedné knihy povídek. První verše otiskl v brněnském Hostu do domu.

Po roce 1990 po několik let připravoval na ČRo 2 Praha pořad Dechovková hitparáda. Je moderátorem pořadů: Knižní hitparáda na Country radiu, pořadu Písničky s Miloněm na Radio dechovka a pořadu Dechovka, to je moje, vysílaném na regionálních stanicích Českého rozhlasu v Českých Budějovicích a Jihlavě a také na Českém rozhlase Dvojka.

Miloň Čepelka má dva syny – Jana a Josefa. S druhým jmenovaným se potkává i na jevišti Divadla Járy Cimrmana.

 © 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/cepelka ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz