Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Čestní občané ›› Rok 2020 ›› Tým vědců ČVUT ›› detail/podstránka

Tým vědců ČVUT

za přínos během pandemie COVID-19

náhled souboru

Zdroj: facebook ČVUT FEL

 

Vědci a studenti Katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UK a Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT se zasloužili o automatizaci testování vzorků COVID-19. V období pandemie této choroby vyvinuli algoritmus, který nemocničním pipetovacím robotům umožňuje rychlou a bezpečnou manipulaci se vzorky tak, aby nedošlo k jejich vzájemné kontaminaci. Zapojení robotů Opentrons a Beckman Biomek 3000 umožňuje využít testovací sety nově vyvíjené na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a může mít zásadní vliv na proces testování. Úspěšně tak nahrazuje práci laborantů, kteří díky tomu získají prostor na vykonávání dalších činností spojených s bojem proti koronaviru.

Na Fakultě elektrotechnické ale také mimo jiné vznikl postup na domácí 3D tisk ochranných masek, které umí zachytit viry. Kromě odborníků z ČVUT se do této aktivity zapojily firmy Y Soft a Vytisknu.com.

České vysoké učení technické v Praze dále během pandemie vyrábělo ještě celoobličejové masky s nejvyšší ochranou FFP3 pro zdravotníky, na jejichž vzniku a výrobě se podílela i iniciativa COVID19CZ a dobrovolníci z farnosti Bubeneč. Rektor školy, jaderný fyzik Vojtěch Petráček pak už v počátcích koronakrize reagoval na nedostatek roušek v zemi, když na sociálních sítích zveřejnil svůj návod na výrobu protikoronavirové masky z obyčejné PET lahve. A ČVUT přispěla navíc i výrobou vlastní dezinfekce, která také byla nedostatkovým zbožím. Mimo jiné ji dodávala Integrovanému záchrannému systému hl. m. Prahy, Městské části Praha 6, Praha-Suchdol, farnosti v Praze 6, Národní technické knihovně a Horské službě ČR.

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) pak také během jediného týdne vyvinul zcela nový prototyp ochranné polomasky, ke kterému získal i certifikaci. Jde o pokročilý respirátor s vyměnitelným filtrem P3. Masku tak lze používat opakovaně.

A týmu prof. Karla Roubíka z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT se podařilo vyvinout unikátní chráněné řešení plicní ventilace navržené pro léčení nemoci COVID-19. Ve spolupráci s partnery z COVID19CZ poté vznikl plicní ventilátor CoroVent, který mohou vyrábět jak české, tak i zahraniční firmy.

ČVUT patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má osm fakult a studuje na ní přes 18 000 studentů.

 

toto je poslední strana


© 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/cvut ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz