Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Partnerská města ›› Dijon ›› detail/podstránka

Dijon

Dijon                                                                                                                     

Město Dijon se nachází na východě Francie, nedaleko pramene nejznámější francouzské řeky Seiny.

 

30. 5. 2016 podepsali starosta města Dijon François Rebsamen a starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář dokument o partnerství. Tímto podpisem stvrdili úzké a dlouhodobé vztahy obou měst na poli vzdělávání, kultury a obchodu.

Dijon je hlavní město území  Côte-d`Or a regionu Burgundsko-Franche-Comté.  Je to důležité středisko obchodu s 151 000 obyvateli, dominuje průmysl. Město je důležitým francouzským dopravním uzlem.  Je sídlem arcibiskupství, Burgundské univerzity, ENS Dijon a dalších škol.

Dijon je centrem burgundské vinařské oblasti. Pyšní se vynikajícím vínem i vybranými kulinářskými delikatesami.  Dijon je ostatně považován za jedno z míst, kde se tvořila haute cuisine (v překladu velká kuchyně), což je dnes označení pro špičkovou gastronomii. Každým rokem na začátku září probíhá v Dijonu vinobraní, kterého se účastní různé folklorní soubory z celé Evropy.

Tradičním a nejznámějším dijonským produktem je „dijonská hořčice“, která se vyrábí v nejrůznějších variantách od estragonové přes ořechovou až po bazalkovou. Za specifickou chuť hořčice prý mohou semínka černé (nikoliv obvyklé bílé) hořčice. Dále prý mošt z nezralých hroznů, ocet a mořská sůl. Nejstarší výrobna a zároveň prodejna (pochází z roku 1840) nese jméno zakladatele Edmonda Fallota.

Každé tři roky pořádá Dijon mezinárodní výstavu květin Florissimo. Na severozápadě města se nachází závodní dráha Dijon-Prenois, která je místem mnoha motoristických událostí.

Městské parky a zelené plochy zabírají přibližně 700 hektarů a zdejší botanická zahrada nabízí k nahlédnutí na 4000 druhů rostlin.

Zajímavé je navštívit starobylé Carnotovo lyceum, kde studoval partner Jana Wericha, Jiří Voskovec a ve kterém dnes probíhá program spolupráce a výměna studentů. Na Carnotově lyceu by zaveden tříletý studijní program pro české studenty, kterých zde v současné době studuje 17.

Historie

Dijon má bohatou historii a k rozkvětu samotného města docházelo hlavně v období středověku.

Místo bylo osídleno v době halštatské, Římané zde založili tábor a město Divionum. Kolem roku 1000 se město stalo sídlem burgundských vévodů. Roku 1187 získalo městská práva, byly vybudovány hradby a založena nemocnice Charité. Po smrti Filipa Burgundského 1361 dostal město syn francouzského krále Jana Dobrého Filip Smělý. V 17. století začíná rozvoj města, 1722 byla založena univerzita, 1725 obnoveno biskupství a roku 1740 založil parlament Akademii věd a umění a botanickou zahradu. Roku 1833 byl dokončen Burgundský kanál, roku 1844 bylo město připojeno k železnici a dále rostlo. Roku 1940 bylo bombardováno nacisty a obsazeno, 1944 osvobozeno.

Památky

Vévodský palác, bývalé sídlo burgundských vévodů, kteří zde panovali od začátku 11. do konce 15. Století je dominantou města a sídlem radnice Dijonu. Palác byl vybudován ve 14. a 15. století a později mnohokrát upravován. Palác je kombinací několika významných uměleckých slohů, zejména gotiky, renesance a klasicismu. V rozsáhlém komplexu dnes sídlí také Muzeum výtvarného umění, nejstarší, nejkrásnější a nejvýznamnější muzeum celé Francie otevřené od roku 1787. Návštěvu muzea snad ani nelze pojmout způsobem „hopem skokem“. Expozice, začínající v místě, kde můžete spatřit hrobky jednotlivých burgundských vévodů, pokračuje do jednotlivých výstavních sálů, plných obrazů, užitného umění, soch až po ukázky uměleckého řemesla. Počet exponátů na ploše téměř 5000m2 nenechá nikoho na pochybách, že titul nejvýznamnějšího muzea celé Francie  je více než na místě.

Na náměstí Place du Bareauzai, na které je z paláce krásný výhled a kde letní parní den zpříjemňují dvě řady fontán, vás dovede Rue de la Liberté,  ozdobená rozmanitými obchůdky.

Katedrála svatého Benigna Dijonského, městského patrona, vystavěná v gotickém stavebním slohu mezi léty 1280 až 1325 je dalším místem, které by nemělo uniknout vaší pozornosti.

Atypickou architekturou a stejně působivou vnitřní uměleckou výzdobou zaujme i kostel Notre-Dame.

V nejstarších částech města nalezneme kromě významných památek také dodnes obývané řadové domy, staré 300 i více let, které se od dob svého postavení prakticky nezměnily. Dijon byl totiž v historii mnohokrát ušetřen válečného ničení, a to i navzdory faktu, že tudy prošla například Prusko-francouzská válka (1870) nebo obě světové války (20. století). Dnes jsou tyto domy významnými architektonickými památkami z mnoha hlavních období minulého tisíciletí – z období vlády dynastie Kapetovců, gotiky nebo renesance.

V Dijonu najdete také vítězný oblouk, a to na náměstí Darcy. Tradici stavění oblouků Francouzi převzali od starých Římanů a najdeme ho skoro v každém větším městě. Za návštěvu stojí i katedrála sv. Benigna Dijonského, nejvyšší stavba města (93 metrů) z let 1280 až 1393. Je spolu s historickým centrem na seznamu UNESCO.

Při cestování po Dijonu je doporučováno použít automobil, jelikož paradoxně může vyjít mnohem levněji, než systém vlakové a autobusové dopravy, který se především na krátké vzdálenosti absolutně nevyplatí. Pro turisty je však zřízen speciální mikrobus, který jezdí rozsáhlý okruh v okolí centra, a je možné ho využívat zcela zdarma.© 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/dijon1 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz