Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Čestní občané ›› Rok 2017 ›› Emil Filla ›› detail/podstránka

Emil Filla

český kubistický malíř, grafik a sochař

náhled souboru  * 3. 4. 1882, Chropyně – † 6. 10. 1953, Praha

Zdroj: archiv České televize

 

Emil Filla studoval Akademii výtvarných umění v Praze, ale školu po třech letech opustil a spolu s několika spolužáky se rozhodl hledat novou cestu. V roce 1909 vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes, ve kterém byl nepřetržitě členem – s přestávkou působení ve Skupině výtvarných umělců – až do své smrti.

Těsně před první světovou válkou odešel do Paříže, ale po jejím vypuknutí musel za dramatických okolností prchnout do Holandska. Vedle intenzívní malířské tvorby se v tomto období soustředil také na práci v českém odboji, tzv. České Maffii. Mimo jiné vyvolával zprávy, psané neviditelným inkoustem, které mu do Holandska posílali domácí odbojáři, a předával je dál.

Po válce působil jako velvyslanecký rada v Holandsku, brzy se však vrátil do Československa a pracoval na ministerstvu zahraničí. Hned v první den 2. světové války byl ale spolu s řadou dalších významných osobností nacisty zatčen a uvězněn v koncentračním táboře v Dachau a později v Buchenwaldu. Vězení přežil a v roce 1945 byl jmenován profesorem nově založené Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Za totality bylo Fillovi zakázáno vystavovat cokoli kromě krajin Českého středohoří a byl také zbaven možnosti pedagogicky působit na VŠUP. Zemřel 6. října 1953 v Praze na svůj sedmý infarkt. Roku 1998 mu byl in memoriam propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy.

 

toto je první strana


© 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/filla ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz