Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Čestní občané ›› Rok 2020 ›› Oskar Fischer ›› detail/podstránka

Oskar Fischer

vědec, psychiatr a neuropatolog

náhled souboru  * 12. 4. 1876, Slaný – † 28. 2. 1942, koncentrační tábor Terezín

 

Svoji odbornou praxi zahájil Oskar Fischer na katedře patologie Německé univerzity v Praze. V roce 1902 nastoupil na oddělení psychiatrie na téže univerzitě a působil zde až do roku 1919. V době 1. světové války byl přednostou oddělení neurologie a psychiatrie posádkové nemocnice v Praze a ošetřoval mnoho vojáků, kteří trpěli duševními potížemi v důsledku bojů na východní frontě. Později byl převelen do nemocnice v Pardubicích, kde pracoval až do konce války. Ve 30. letech vedl Fischer se svým společníkem MUDr. Leo Kosákem úspěšné psychiatrické sanatorium ve Veleslavíně. Mezi jeho pacienty patřila např. i Charlotte Masaryková.

Fischer byl od svých studií na německé univerzitě členem Pražské neuropatologické školy v čele s Arnoldem Pickem. Tato škola studovala Alzheimerovu demenci prostřednictvím empirických zkoumání a soupeřila s mnichovskou školou Emila Kraepelina, ve které pracoval Alois Alzheimer. Vzájemné soupeření vedlo nakonec i k tomu, že psychiatr Kraepelin ve své publikaci z roku 1910 onemocnění označil jako "Alzheimerovu chorobu". Fischer ovšem ve stejném roce jako Alois Alzheimer popsal hlavní příznaky tohoto onemocnění a navíc je doložil i na větším počtu případů. Zatímco Alzheimer vycházel ze vzorku jediné pacientky, Fischer publikoval 12 pozitivních nálezů.

Jeho objev ale upadl v zapomenutí – kvůli vyhroceným národnostním sporům, antisemitismu i zmíněné konkurenci mezi neuropatology. Až v souvislosti se stým výročím popsání Alzheimerovy nemoci byl jeho vědecký odkaz znovu objeven. 

Roku 1941 zatklo Oskara Fischera gestapo a uvěznilo ho v Ghettu Terezín, kde také zemřel, údajně na infarkt ve věku 65 let. Roku 2019 byla jeho jménem pojmenována vědecká cena za nejlepší syntetizující studii o Alzheimerově chorobě, dotovaná 4 miliony amerických dolarů.

 

 © 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/fischer ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz