Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Čestní občané ›› Rok 2016 ›› Jiří Ježek ›› detail/podstránka

Jiří Ježek

profesionání handicapovaný cyklista

náhled souboru  * 16. 10. 1974, Praha

Zdroj: Česká televize

 

Jiří Ježek se handicapovaným stal jako teprve jedenáctiletý chlapec, když mu po autonehodě lékaři museli amputovat pravou nohu pod kolenem. Závodí od roku 1994, kdy se setkal s Josefem Lachmanem, který ho díky svému vyprávění přivedl k cyklistice. Už o 4 roky později získal Ježek na Mistrovství světa v americkém Colorado Springs stříbrnou medaili v silničním závodě a bronzovou medaili ve stíhacím závodě na dráze. Celkem má na kontě 6 zlatých medailí z Paralympiád v Sydney, Aténách, Pekingu a Londýně. A právě díky úspěchu na Letních paralympijských hrách v Londýně v roce 2012 se stal nejúspěšnějším cyklistou v paralympijské historii. Je také majitelem 4 stříbrných a jedné bronzové medaile a mistrem světa.

V roce 2013 se mu splnil sportovní sen, když mu bylo – jako prvnímu handicapovanému cyklistovi – umožněno startovat v časovce na nejslavnějším závodě světa, Tour de France. O rok později přišel těžký pád při hromadném cílovém spurtu silničního závodu na mistrovství světa handicapovaných cyklistů v americké Jižní Karolíně.

Jiří Ježek pravidelně závodí se zdravými cyklisty, věnuje se také různým dobročinným projektům a motivačním přednáškám. O svém životním příběhu napsal autobiografickou knihu Frajer.

 © 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/jezek ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz