Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Radnice ›› Oblasti působnosti ›› Bezpečnost ›› Policie ČR ›› Strážníci trochu jinak ›› Luboš Kožíšek ›› detail/podstránka

Luboš Kožíšek: S PÍRKEM HOLUBÍM…

Za Městským okruhem a silnicí číslo 4, 27 kilometrů jihozápadně od Prahy na úpatí Brdského hřebene je město Mníšek pod Brdy. Kousek od tohoto města, jen co by kamenem dohodil, leží obec Rymaně. A v té obci, v jednom domě, žije holubář Luboš Kožíšek.

Nikdy dřív jsem neměla možnost vidět jiného než holuba zdivočelého. Holuba, jehož nadměrný výskyt prý trápí všechna velkoměsta. Znalá jen vštěpované hysterie, jak jejich přemnožení může mít vliv na lidské zdraví, a to z důvodu šíření nebezpečných alergenů a roztočů do okolí, a pak ještě, jak je jejich trus agresivní. Poškodí a „sežere“ kde co. Takže: Nekrmit! Jenže, nikdy není vše tak, jak se na první pohled zdá.

Luboš byl jako encyklopedie. Stačila hodina družného rozhovoru a byla mi odkryta nejen historie holubářství, plemena holubů a jejich chov podle účelu, ale mnoho dalších zajímavostí o tomto koníčku. Bohužel, ne vše zde může zaznít. Zaprvé nejsme ornitologický časopis, a pak, stránky jsou dané. Neodpustím si však poznamenat, že Lubošova chovatelská vášeň byla zřetelná okamžitě a doléhala na mě ještě ve chvíli, kdy jsem přepisovala tento rozhovor. Škoda, že nejsem s to zachytit jeho nadšení ve slovech na bílém papíře. Ačkoli… Pokusím se.

Luboši, jak jste se k holubaření dostal?

"Holubaření se věnuji de facto celý svůj život. Přijeli jste do mého rodného domu, jehož součástí byli, jsou a snad i budou holubi. Můj děd i otec byli holubáři a chovali holuby nahoře – v půdních prostorách. Stáje, které mám dnes já předělané na holubníky, sloužily tehdy pro hospodářská zvířata."

Můžeme tedy říct, že jste s holuby začal jako malý chlapec?

"Ano. Myslím, že mi bylo kolem šesti let, když jsem dostal od dědy své první holuby. S tím si nyní vybavuji svůj hrůzostrašný zážitek. Z jedné výstavy mi děda přivezl pávíky. Ty holuby znáte určitě z různých pohádek. Jsou převážně bílí, drobní a velmi často se využívají pro natáčení ve filmech. Právě pro jejich křehkost se chovají pouze ve voliérách. Tak tyhle pávíky jsem dostal. Měl jsem takovou radost. Jednoho dne mi ale ulítli na střechu. A ona přišla znenadání bouřka a ty pávíky mi odnesla. Nikdy víc jsem je nenašel."

Začínal jste tedy okrasným holubářstvím?

"Vlastně ano. Začínal jsem pávíky, rejdiči, kudrnáči."

Jakému chovu se věnujete dnes?

"Výstavně-okrasnému chovu. Ale jsou další možné chovy, a to čistě užitkový nebo létající ve vysokých výškách, kde holubi se vrací na pískání holubáře do vypouštěcí klece. Další je sportovní či všem známé poštovní holubářství, kdy se holub vrací tisíce kilometrů do svého rodného holubníku."

Kolik máte holubů?

"40 párů. Mám tři plemena. Dvě plemena slepičáků – vídeňský slepičák a florentinský slepičák. Třetím plemenem je hanácký voláč, ale ty mám teprve poslední čtyři roky. Nikdy dřív jsem je nechoval."

Když jste nyní zmínil plemena. Kolik jich vůbec existuje?

"Kristepane, strašně moc! Dva tisíce plemen rozhodně."

Co vlastně obnáší takový chov?

"Tak důležité je mít pro holuby prostor, jinak také řečeno holubník. Ten je třeba udržovat, což znamená nejméně jednou týdně jej vyčistit. Holubi patří mezi nejstarší domestikovaná zvířata. K jeho spříznění s člověkem došlo někdy před 6000 lety v Mezopotámii. Jsou tak zvyklí na člověka a natolik ochočení, že jim je třeba připravovat i hnízda na zahnízdění. Hnízda je možné zakoupit ve specializovaných obchodech pro chov, ale já si je dělám rád sám. Za ta léta mám v oku i velikost hnízda, aby holubům skutečně sedlo."

Jak takové hnízdo vypadá?

"Jednoduše. Já sám používám dřevěný rámeček, do kterého jim nastelu slámu a seno. Tím je hotovo."

Kolik toho sezobou?

"10 kilo zrní denně."

Co predátoři? Setkal jste se někdy s tím, že by zaútočili na vaše holuby?

"Ještě v době, kdy jsme holuby chovali pod střechou, tak nám je několikrát vybrala lasička nebo tchoř. Ano. Ale dnes je chovám pouze ve voliérách s tím, že je vypouštím ven. Takže žádný problém s predátory nemám."

Vypouštíte ven. Jak na to reagují sousedi?

"Jsem starousedlík. Naše rodina zde žije víc než 300 let. Nemám žádné neshody se sousedy. Konečně, téměř každý druhý dům stojí na našich pozemcích. Jak říkám, žádné stížnosti od sousedů nejsou (smích)."

Účastníte se se svými holuby výstav?

"Už osm let dělám posuzovatele holubů, proto už pár let nemohu své holuby vystavovat. Nebylo by čestné posuzovat své vlastní holuby, a to ani nikomu z rodiny. Tedy vystavuji jen občas převážně na zahraničních výstavách. Naposledy v Bavorsku a ve Francii."

Když jste se dotkl rodiny, je ještě někdo od vás, kdo propadl holubářské vášni?

"Moje žena. Vzala si holubáře a stala se holubářkou, která chová maltézské slepičáky. Naše děti to neoslovilo, ale máme novorozenou vnučku, tak třeba… časem (smích)."

Jste v nějakém klubu holubářů?

"Tak jistě. Jsem předsedou klubu slepičáků. Už tomu je 15 let. Pak jsem také členem bavorského a německého klubu."

Osm let jste posuzovatelem a víceméně se výstav se svými holuby neúčastníte, ale ještě předtím, dosáhl jste nějakého ocenění?

"Dvakrát se mi podařilo získat evropského šampióna. Jednou v Maďarsku a jednou u nás v Praze."

Jak se vlastně holubi převážejí na výstavy a kolik se jich vystavuje?

"Svaz chovatelů dělá svoz. Holubi se odvezou do Maškový, kde čeká klimatizovaný kamión, který je přes noc převeze do místa výstavy. Většinou se vystavují tři až čtyři holubi jednoho plemene a barevného rázu. Na výstavách se posuzuje podle vzorníku. Každé plemeno má svůj vzorník. Podle toho se posuzují odchylky. Hodnotíte holubí tělo, jeho držení, postoj, délku nohou a krku apod. V závěru jde o celkový dojem a ušlechtilost. Čím více odchylek od vzorníku, tím méně bodů. Maximální počet bodů je 100, ale nejvíc bodů, kolik se skutečně uděluje je 97."

Připravujete své holuby na výstavu?

"Určitě a je to titěrná práce. Počítejte tak půl hodiny na jednoho holuba. Vystřiháváte jim pěšinku, takzvaný obojek či zástěrku. Pěkně pírko po pírku, aby hezky vypadali. Zároveň se mastí zobák s ozobím a nožičky, aby byli krásní."

Za kolik se holubi dají koupit?

"Záleží na plemenu a kvalitě. Moji slepičáci se pohybují kolem 50 eur. Takový žlutý hanák se pohybuje kolem 100 eur."

Prodáváte své holuby?

"S některými holubáři prodávám, s jinými měním. U svých přátel holubářů v Německu mám přezdívku „Nur kuken“. Je třeba se na to podívat očima holubáře. Tahle záliba je láskou. Vzpomínám na rok 89, kdy se otevřely hranice. Vyjel jsem tenkrát do Německa a byl jsem v němém úžasu. Uměl jsem se tehdy německy jen usmívat. Tolik jsem toužil mít jednoho z těch tamních vídeňských slepičáků. V noci se mi o tom i zdálo. Probouzel jsem se a pároval. Něco šíleného, ale žene vás to dál. Dnes mluvím plynně německy, jsem členem jejich klubů a dnes oni jezdí ke mně domů, do mých holubníků, a já vidím, jak jim tečou sliny. Vyhazuji jednoho holuba za druhým do voliéry, ale říkám jim: Nur kuken!" (smích)

 

Luboš i jeho žena byli báječní, skvělí hostitelé a především skuteční holubí odborníci. Byl to pro mě nezapomenutelný den, stejně jako zážitek, když jsem mohla držet ve své dlani čerstvě vylíhlé holoubátko.

 

náhled souboru© 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/lubos_kozicek ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz