Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Radnice ›› Oblasti působnosti ›› Bezpečnost ›› Nepřehlédněte ›› Nejen pražští hasiči cvičí na ledu ›› detail/podstránka

Nejen pražští hasiči cvičí na ledu

 

Jen velmi pomalu tající led na hladině hlučínské Štěrkovny (okres Opava) využili v úterý 12. 2. 2019 ostravští profesionální hasiči (HZS MSK) k výcviku pohybu na ledě, v ledové vodě a záchrany osob na ledu, který zde dosahoval síly až sedmi centimetrů. Pravé zimní podmínky umocňoval silný ledový vítr.

Na břeh oblíbené vodní plochy v Hlučíně přijeli hasiči ze dvou stanic Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – Fifejdy a Jih. V lodním kontejneru mj. přivezli deset metrů dlouhý záchranný chodník, který rychle nafoukli a využili při výcviku, cepíny pro pohyb na kluzkém ledu i lana pro navázání hliníkových žebříků, což je jeden ze způsobů záchrany osob, pod nimiž se propadl tenký led. Využívali také záchranné házecí pytlíky s lany.

Cvičící byli samozřejmě vybaveni moderními nepromokavými kombinézami (včetně záchranných vest) a přilbami. Kvůli autentickému výcviku si museli hasiči vyřezat otvor do ledu pilou, protože na prolomení byť malého otvoru nestačila ani hmotnost osmi hasičů soustředěná do jednoho metru čtverečního. Na okrajích ledové plochy u břehů štěrkovny byla situace jiná – tam stačilo k okamžitému propadu do ledové vody jen poskočení či dupnutí cvičícího hasiče.

Profesionální hasiči z HZS MSK cvičí během zimních měsíců na ledu obvykle ve všech šesti okresech kraje. Opavští a krnovští na zamrzlé řece Opavě, hlučínští a ostravští na hlučínské Štěrkovně, českotěšínští na vodní nádrži Hrabina a novojičínští například na vodní nádrži Čerťák.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje

 © 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/nejen-prazsti-hasici-cvici-na- ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz