Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Radnice ›› Oblasti působnosti ›› Bezpečnost ›› Nepřehlédněte ›› Útulky pro opuštěná zvířata Městské policie Praha fungují už více než dvacet let. ›› detail/podstránka

Útulky pro opuštěná zvířata Městské policie Praha fungují už více než dvacet let.

  náhled souboru

Více než dvacetiletá historie, desetitisíce zachráněných a odchycených zvířat, ale také přibližně stejný počet nových majitelů šťastných pejsků a koček. Profesionální zařízení výjimečné i z evropského pohledu, to jsou Útulky Městské policie Praha.

Vznik útulků pro opuštěná zvířata se datuje od roku 1993, kdy vznikl první městský útulek pro psy, tzv. „Psí domov“ v Troji, který byl podřízen Městské policii hlavního města Prahy. Od toho to roku také začala velmi intenzivní spolupráce s Policií ČR, s odbory jednotlivých městských částí a také s Městskou veterinární správou Praha, která toto zařízení do dnešního dne dozoruje.

Dalším mezníkem v historii fungování útulku byly ničivé povodně v roce 2002, které se nevyhnuly ani Trojskému útulku a značně ho poškodily. Ohrožená zvířata se však zaměstnancům útulku podařilo včas evakuovat a umístit v právě budovaném městském útulku v Dolních Měcholupech a dalších podobných zařízeních. Přestože všechny objekty byly zaplaveny, provoz zařízení, poté co voda opadla, nebyl nijak omezen. V roce 2007 došlo k ukončení další části plánované výstavby trojského útulku. Bylo odstraněno torzo bývalé kotelny na pevná paliva a byly provedeny výrazné terénní úpravy. Součástí zařízení se stal i tzv. „ZOO koutek. Tento prostor je také využíván pro dočasné umístění jiných zvířat nalezených a odchycených na území hlavního města Prahy, jako jsou např. kozy, koně aj.

V současné době mají útulky v pražské Troji a Dolních Měcholupech kapacitu více než 430 míst. Od začátku letošního roku tato výjimečná zařízení přijala bezmála dva tisíce psů, více než jeden tisíc koček a na dvě stě padesát jiných druhů zvířat, včetně exotických hadů a pavouků.

„Za naprosto úžasnou považuji skutečnost, že pracovníci Útulků Městské policie Praha, mají 80% úspěšnost při vydávání přijatých psů. Jinými slovy, skoro každý pejsek, který je do útulku přijat, je následně předán majiteli,“ upřesnil Ing. Eduard Šuster ředitel Městské policie Praha.

V rámci útulků pro opuštěná zvířata existuje také tzn. asanační služba, která zajišťuje na území hlavního města Prahy sběr uhynulých zvířat. Od začátku roku její pracovníci odvezli více než deset tun tzn. kadavérů.

Ještě k větší efektivitě těchto služeb, by měly dopomoci dvě zbrusu nová speciální vozidla Odchytové služby Městské policie Praha, která jsou oproti stávajícím automobilům vybavena nejen více kotci pro opuštěná a toulavá zvířata, ale i speciálním boxem pro asanaci uhynulých zvířat.© 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/neprehlednete_utulky ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz