Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Čestní občané ›› Rok 2020 ›› Akad. arch. Richard Ferdinand Podzemný ›› detail/podstránka

Akad. arch. Richard Ferdinand Podzemný

architekt

náhled souboru  * 16. 3. 1907, Křivá u Valašského Meziříčí – † 17. 1. 1987, Praha

Zdroj: Archiv výtvarného umění

 

Richard Ferdinand Podzemný byl žákem prof. Místeckého na Odborné škole pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí. V letech 1926 až 1931 studoval pod vedením Pavla Janáka architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Poté pracoval v Janákově ateliéru a v roce 1935 si založil vlastní architektonickou kancelář.

Byl aktivním členem Sdružení architektů, SVU Mánes, Levé fronty, Svazu architektů ČSSR a ČSR, Čs. svazu výtvarných umělců, členem redakčních rad Stavitele a Architektury ČSR. Vystavoval doma i v zahraničí, za své práce získal celou řadu ocenění, například čestné uznání v Miláně nebo v Bruselu. Od roku 1950 ho zaměstnával Pražský projektový ústav.

Podzemný vyšel z funkcionalismu, v architektuře ale hledal a nacházel i umělecké a psychologické vrstvy. Jeho návrhy se navíc vyznačovaly vnímavým přístupem ke krajině, kterou dokázal komponovat s architekturou do jednoho celku. Důkazem jsou například dva letní domy pro klienty ve středních Čechách nebo třeba plavecký stadion v Podolí, který je jedním z jeho vrcholných děl. Věnoval se celé šíři architektonické tvorby od urbanismu, přes stavby bytové a občanské – zejména navrhoval zdravotnické stavby – až k interiérům a pomníkům.

S architekty Václavem Hilským, Antonínem Tenzrem a Františkem Markem navrhl novou výstavbu Lidic, s Tenzrem získal i 1. cenu v soutěži na projekt divadla pro Valašské Meziříčí a získal 1. cenu v soutěži na úpravu hřbitova ve Valašském Meziříčí. Byl organizátorem a teoretikem architektury, pořádal četné přednášky a zabýval se kulturou bydlení.

Bohužel většina jeho vítězných projektů z architektonických soutěží zůstala pouze "na papíře“. Jeho známý Skleněný palác zvaný "skleňák" v Praze 6 patří k nejkvalitnějším bytovým stavbám, realizovaným před 2. světovou válkou.

 © 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/podzemny ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz