Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Čestní občané ›› Rok 2016 ›› Andrew Hirsch Schapiro ›› detail/podstránka

Andrew Hirsch Schapiro

americký právník a bývalý velvyslanec USA v ČR (2014 - 2018)

náhled souboru  * 25. 4. 1963, Chicago, Illinois, USA

Zdroj: Velvyslanectví USA v ČR

 

Andrew Schapiro postupně vystudoval historii na univerzitě Yale, filosofii, politologii a ekonomii na Oxfordu a studia završil absolvováním práv na Harvardu. Jeho spolužákem tam tehdy byl i bývalý americký prezident Barrack Obama. Schapiro se stal jedním z nejznámějších amerických právníků. Úspěšně zastupoval tabákovou firmu Phillip Morris ve sporu o přemrštěné nároky na odškodnění, v miliardové kauze hájil YouTube a Google, v dalším miliardovém případu obhajoval majitele heren v Las Vegas, bývalého šéfa newyorské policie Bernarda Kerika.

Pro prezidentskou kampaň Baracka Obamy také získal přes 1 a čtvrt milionu dolarů, což je i na americké poměry opravdu hodně. V březnu 2014 ho pak prezident Obama nominoval do funkce velvyslance v Praze. Do tohoto úřadu tak Andrew Schapiro nastoupil jako devátý v řadě od roku 1989. Už v květnu 2015 zkritizoval českého prezidenta Miloše Zemana, kvůli jeho plánované cestě na oslavy v Moskvě při příležitosti 70. výročí ukončení druhé světové války. Většina evropských státníků totiž událost bojkotovala. Od té doby byly vztahy mezi oběma napjaté.

Schapirovou hlavní prioritou v roli velvyslance v Česku byl boj proti korupci. Zajímavostí je, že jeho matka pocházela z Prahy, ale během druhé světové války se jí podařilo uprchnout před holokaustem do USA.

 

toto je poslední strana


© 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/schapiro ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz