Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Čestní občané ›› Rok 2019 ›› Petr Prokop Siostrzonek ›› detail/podstránka

Petr Prokop Siostrzonek

arciopat Břevnovského kláštera

náhled souboru  * 9. 8. 1957, Český Těšín

Zdroj: archiv Petra Prokopa Siostrzonka

 

Po absolvování gymnázia v rodném Českém Těšíně se Petr Prokop Siostrzonek rozhodl pro studia Cyrilometodějské bohoslovecké fakulty v Litoměřicích, kterou dokončil v roce 1983. V průběhu tohoto studia složil tajně první sliby v Řádu sv. Benedikta – opatství Břevnov a přijal řeholní jméno Prokop. Po kněžském svěcení postupně působil jako kaplan v Ostravě-Porubě, Třinci, Valašském Meziříčí a Olomouci u sv. Mořice. Kvůli svému spojení s řádem sv. Benedikta a s opatem Anastázem Opaskem, který v té době žil v exilu, ztratil v roce 1987 Siostrzonek státní souhlas k výkonu duchovenské služby. Mimo jiné i pro to, že odmítl spolupracovat s StB. Začal tak pracovat jako dělník v Tesle Rožnov pod Radhoštěm.

Od listopadu 1988 nastoupil zpět do duchovní správy ve Strážnici a pak v Ratajích u Kroměříže. Po 17. listopadu 1989 ho opat Opasek jmenoval převorem břevnovského kláštera a pověřil jednáním o návrat tohoto majetku zpět do vlastnictví řádu. O deset let později se Siostrzonek stal převorem-administrátorem Benediktinského arciopatství v Břevnově. O 18 let později byl zvolen arciopatem. Je také představeným broumovského kláštera a od roku 2017 zároveň předsedou Konference vyšších představených mužských řeholí v ČR.

Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem a přispívá do několika periodik. Často moderoval různá společenská setkání, např. Dny lidí dobré vůle na Velehradě či Svatojánské navalis na Vltavě, a je autorem několika knížek.

 © 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/siostrzonek ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz