Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Čestní občané ›› Rok 2015 ›› Zdeněk Smetana ›› detail/podstránka

Zdeněk Smetana

český animátor, scenárista a výtvarník

náhled souboru  * 26. 7. 1925, Praha – † 25. 2. 2016, Praha

Zdroj: Česká televize

 

Během německé okupace, po uzavření vysokých škol, studoval Zdeněk Smetana výtvarné umění u soukromých pedagogů. Původně vyučený rytec, žák profesora Cyrila Boudy, začal po válce spolupracovat se studiem Bratři v triku, kde byl uměleckým vedoucím Jiří Trnka. Smetana tam působil celých 45 let. Později byl režisérem v Krátkém filmu Praha.

Typickými výrazovými prostředky jsou pro Zdeňka Smetanu nadsázka, humor a metafora. Pro charakteristiku jeho filmů a také definici žánru se vžil pojem moralita. Sám autor své první morality nazýval psychologickými groteskami. Z nejznámějších např. Láhev a svět, Deštník nebo Romanetto. Za svůj život vytvořil mnoho postaviček a podílel se na animaci oblíbených českých Večerníčků. Mezi nejznámější z nich patří Pohádky z mechu a kapradí, Rákosníček, Štaflík a Špagetka, Malá čarodějnice, Kubula a Kuba Kubikula a Radovanovy radovánky. Natočil okolo 400 filmů, z toho 4 celovečerní. Ilustroval 50 knih a měl víc než 20 výstav. Ilustroval také několik knih pro děti.

Zdeněk Smetana získal přes 50 ocenění na českých i zahraničních filmových přehlídkách a festivalech. Mezi nimi byl i Lev sv. Marka, Zlatý medvěd nebo Cena Britské filmové akademie za nejlepší film roku. Při slavnostním zahájení Mezinárodního festivalu animované tvorby v Třeboni – Anifilmu – v květnu 2014 získal cenu za celoživotní dílo.

 © 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/smetana ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz