Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Čestní občané ›› Rok 2015 ›› František Vláčil ›› detail/podstránka

František Vláčil

český malíř, grafik, filmový scenárista a režisér

náhled souboru  * 19. 2. 1924, Český Těšín – † 28. 1. 1999, Praha

Zdroj: Česká televize

 

František Vláčil se o film zajímal už během studia dějin umění a estetiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně (studium ukončil v roce 1951). Nejprve začínal v brněnském trikovém studiu dokumentárních filmů, později ve filmovém studiu Československého armádního filmu, kde točil různé instruktážní a propagandistické snímky. Na Barrandově debutoval až v roce 1960 filmem Holubice, čímž se zařadil mezi nejpozoruhodnější filmové tvůrce takzvané československé nové vlny 60. let 20. století.

Největší ohlas mu ale přinesl film Marketa Lazarová. Složitá historická filmová freska, s tehdy debutující mladičkou slovenskou herečkou Magdou Vašáryovou v hlavní roli, a další jeho historický film Údolí včel, s Petrem Čepkem v hlavní roli, jsou dnes filmovými odborníky považovány za vrcholná díla české kinematografie.

Výrazný režisérský rukopis nese i biografický film o skladateli Antonínu Dvořákovi Koncert na konci léta, natočený podle scénáře Zdeňka Mahlera. Velmi výrazné jsou i jeho poslední snímky Hadí jed, Stín kapradiny a Mág.

V roce 1994 Vláčil obdržel ocenění Český lev za celoživotní umělecký přínos českému filmu. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech (1988) obdržel hlavní cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. V roce 2013 získal in memoriam cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize.

 

toto je první strana


© 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/vlacil ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz