Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Zápis ukrajinských dětí do mateřských a základních škol / Запис дітей з України до дитячих садочків та загальноосвітніх шкіл
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Pomník Marie Terezie má model 1:1

Pomník panovnice Marie Terezie, který bude v září odhalen ve stejnojmenném parku u Prašného mostu, začíná nabírat reálné obrysy. Sochař Jan Kovářík v ateliéru dokončil model sochy. Stejně jako konečné dílo je přes pět metrů vysoký.


náhled souboru

Z polystyrenového modelu se nyní bude snímat zhruba čtyřicetidílná forma. Následně se původní model zbrousí o sílu finálního materiálu, který přijde mezi formu a jádro sochy. „Výdusek bude z geopolymerní směsi, lze ji přirovnat k umělému kameni,“ vysvětluje autor sochy, který na díle intenzivně pracuje poslední rok. Desetinový model postupně zvětšoval a upravoval až do současné podoby 1:1. Finální výdusek pak bude vznikat přímo v místě, kde bude socha umístěna. Tam se momentálně již připravují základy, které osmitunovou sochu podrží.

Cesta ke vzniku pomníku začala již v roce 2013, kdy městská část vypsala výtvarnou soutěž na podobu sochy panovnice. „Záměr byl hodně spojen s místem, protože nad Prašným mostem, nad nově vybudovanou křižovatkou v rámci tunelového komplexu Blanka, vznikl parkový prostor,“ popisuje místostarosta pro veřejný prostor a územní rozvoj Jakub Stárek. Před třemi lety, 300 let od narození vladařky, byl položen základní kámen pomníku a hlavní město park následně pojmenovalo po Marii Terezii.

Vznikající socha již nyní vzbuzuje rozdílné reakce veřejnosti. Může za to nejen obrozenecký mýtus o třech stoletích úpění pod nadvládou Habsburků, ale i originální pojetí pomníku. „Když jdete do veřejného prostoru s tvarem, který je takhle moderní a vlastně odvážný, je to riziko. Ale my tu odvahu máme a už se těším na podzim, až veřejnost začne říkat všechno, co si o tom myslí,“ dodává místostarosta pro kulturu Jan Lacina. Jan Kovářík k pomníku poznamenává: „Je to symbol. Výtažek z toho, co si představuji pod pojmem významné panovnice.“ Reakce lidí podle něj odpovídají tomu, že se v posledních letech do veřejného prostoru nic nedává, veřejnost tudíž není vzdělávána moderním uměním. „Je dobré, že nové věci vznikají, aby v tomto směru mohly vychovávat veřejnost,“ dodává. S dílem Jana Kováříka se aktuálně můžete seznámit na výstavě Galerie hl. m. Prahy v Trojském zámku, která trvá do konce října.

Praha 6--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/aktuality/pomnik-marie-terezie-ma-model-11-2020-05-25 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.