Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Čestní občané ›› Rok 2019 ›› Terje B. Englund ›› detail/podstránka

Terje B. Englund

spisovatel, novinář, poradce pro komunikaci a obchodní záležitosti na Velvyslanectví Norského království v Praze

náhled souboru  * 4. 1. 1963, Oslo, Norsko

Zdroj: archiv Terje B. Englunda

 

V mládí nadšený skaut a pomalý rychlobruslař Terje Björn Englund studoval na univerzitě v Oslo slovanské jazyky a dějiny východní Evropy. I díky tomu v roce 1989 zahájil stáž na Univerzitě Karlově v Praze. Večer 17. listopadu téhož roku se na pražské Národní třídě seznámil s pendreky Veřejné bezpečnosti. Hned potom odvysílal svoji první reportáž pro Norský rozhlas. Sametová revoluce a následný pád železné opony odstartovaly Englundovu novinářskou kariéru. Od roku 1993 žije trvale v Praze, odkud spolupracoval s Norským rozhlasem a dalšími skandinávskými médii.

Je autorem anglicky psaného bestselleru The Czechs in a Nutshell, kulturně-historického průvodce pro cizince. V roce 2010 mu vyšla investigativní kniha Špion, který přišel pozdě, kde byla poprvé zmapována špionáž československé StB v Norsku během studené války. Je editorem dokumentárního díla Ráno jsme hráli kvarteto o nástupu totalitní moci v Československu.

Terje Englund také přeložil několik děl Václava Havla, Viktora Fischla, Pavla Kohouta a Miroslava Holuba do norštiny. Od roku 2015 pracuje jako poradce pro komunikaci a obchodní záležitosti na norském velvyslanectví v Praze. Je vášnivým sportovcem – nejraději se věnuje triatlonu, horské turistice a venčení svého francouzského buldočka Huga po dejvických zákoutích.

 © 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/englund ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz