Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Čestní občané ›› Rok 2018 ›› Helena Štáchová ›› detail/podstránka

Helena Štáchová

loutkoherečka, režisérka, dabérka a ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka

náhled souboru  * 18. 11. 1944, Praha – † 22. 3. 2017, Praha

Zdroj: facebook Divadla S+H

 

Svou bohatou kariéru nastartovala Helena Štáchová krátce po maturitě, kdy jako elévka přišla do Divadla Spejbla a Hurvínka. Rok poté začala studovat Divadelní fakultu Akademie múzických umění a po jejím absolvování se ve svých 22 letech stala stálou členkou divadla. Jen o rok později převzala po Boženě Welekové loutku Máničky a stala se její výhradní, v pořadí už třetí, interpretkou. Také se jako první připojila k tradici, zavedené Milošem Kirschnerem u Spejbla a Hurvínka, že se při hostování divadla v zahraničí naučila svou roli v jazyce hostitelské země. V roce 1971 byla speciálně pro ni vytvořena role Mániččiny „bábinky“ paní Kateřiny Hovorkové, která se stala čtvrtou hlavní postavou spejblovského divadla. Pro něj později začala hry také psát a režírovat, spolu s Kirschnerem vytvořila i řadu gramofonových desek, rozhlasových pořadů či knih. Jako první nahrála v roce 1969 pro Supraphon scénku Hurvínkovi k narozeninám. Po Kirschnerově smrti pokračovala v nahrávání s kolegou Martinem Kláskem. Nahrávky Divadla S+H v průběhu let získaly celkem 33 zlatých, 25 platinových a jednu diamantovou desku.

V roce 1996 se po smrti ředitele divadla a svého manžela Miloše Kirschnera stala sama jeho ředitelkou. Štáchová působila mimo divadlo také v televizi, dabingu a rozhlase. Propůjčila svůj hlas např. Líze Simpsonové z animovaného seriálu Simpsonovi a dabovala i Míšu Kuličku. Nějakou dobu učila na DAMU. Napsala 9 knih a 54 televizních či rozhlasových scénářů, 7 her pro dospělé a 9 pro děti, sama je taky režírovala a v Divadle S+H působila zároveň dramaturgicky.

V roce 2013 převzala pro Divadlo S+H cenu Thálie, téhož roku obdržela Zlatý vavřínový řád Hospodářské komory. Zemřela ve 72 letech na rakovinu. Před smrtí ještě stačila dokončit animovaný snímek Hurvínek a kouzelné muzeum.

 

toto je první strana


© 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/stachova ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz