Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Praha 6 ›› Reálie ›› Čestní občané ›› Rok 2017 ›› prof. MUDr. Jiří Zámečník, CSc. ›› detail/podstránka

prof. MUDr. Jiří Zámečník, CSc.

onkolog

náhled souboru  * 4. 2. 1927, Bratislava, Slovensko – † 2. 8. 2019, Praha

 

V posledním roce II. světové války byl profesor Jiří Zámečník totálně nasazen u Luftschutzu a v květnu 1945 se účastnil aktivně Pražského povstání. Byl také členem revolučních oddílů Junáka. Za to byl po válce pronásledován komunistickým režimem a v roce 1949 strávil osm měsíců na dole Anna v Rynholci. Po propuštění pracoval jako horník-brigádník. Následně byl ale přijat na Lékařskou fakultu hygienickou Univerzity Karlovy kde promoval s červeným diplomem. S pádem totalitního režimu získal na lékařské fakultě v Praze docenturu a později na Univerzitě v Trnavě profesuru.

Od roku 1955 byl zaměstnancem Ústavu radiační onkologie v Praze na Bulovce. Prošel všemi odbornostmi až po funkci primáře. Jeho odborností byla radioterapie. Kromě dvou domácích atestací získal i zahraniční certifikáty v Anglii a Švédsku. Od 60. let do roku 1991 působil jako hlavní poradce Chirany v technicko-lékařských otázkách. Prováděl veškerá měření u prototypů ozařovačů a uváděl je do klinického provozu i v zahraničí. Několik měsíců pracoval také v Chile nebo jako senior konsultant na Maltě. Za významný podíl na vývoji a propagaci radiační onkologie u nás i ve světě získal řadu ocenění.

Jiří Zámečník je autorem a spoluautorem 22 knižních publikací, více než stovky odborných prací v češtině, několika desítek v zahraničí a také mnoha příspěvků na domácích i zahraničních konferencích.

 © 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.sestka.cz/zamecnik ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz